یکشنبه, 05 تیر,1401
Menu

اخبار و مطالب خبری

ﺳﻪشنبه 30 فروردین 1401
تعداد بازدید: 71
تعداد نظرات: 0

برگزاری محقل فهرست نگاران نسخه های خطی

برگزاری محقل فهرست نگاران نسخه های خطی
به همت مجمع کتابخانه‌­های تخصصی استان قم (مکتا) محفل فهرست­‌نگاران نسخه‌های خطی روز چهارشنبه مورخ 1401/1/24 در سالن همایش کتابخانه حضرت آیت‌­الله العظمی بروجردی (ره) (مسجد اعظم) برگزار شد.
در این نشست صمیمی که با حضور علامه سیداحمد حسینی اشکوری، حضرت آیت الله استادی، حجت الاسلام والمسلمین سید صادق اشکوری، دکتر امیرخانی معاون پژوهشی کتابخانه ملی، حجت‌­الاسلام و المسلمین مختاری، حجت الاسلام و المسلمین ابوالفضل حافظیان از فهرست‌نگاران کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی، جمعی از فهرست­‌نگاران و کارشناسان نسخ خطی و مدیران کتابخانه‌های عضو مکتا برگزار گردید، پس از تلاوت آیاتی چند از کلام‌­الله مجید اساتید و مهمانان گرامی هر یک به ایراد سخن و نظر پرداختند. 
در ابتدا علامه سید احمد اشکوری به نکاتی اشاره کردند و گفتند: برای این گونه مراسمات هزینه و وقت زیادی صرف می شود و باید دقت شود که بهره‌وری هر چه بیشتری از این جلسات شود و تنها به سخنرانی حرفه‌­ای بسنده نشود. ایشان با تاکید بر این که فهرست نسخه­های خطی کلید فرهنگ ما است گفتند اگر فهرست‌­نگار به کار خود به عنوان یک رسالت نگاه کند، فهرست او ارزنده است.
 حضرت 
آیت الله استادی ضمن خوش آمدگویی به مهمانان با تاکید بر این که فهرست­‌نگاری در قم به دنبال تحکیم عقاید مردم است فرمودند: کاری که در فهرست‌­نگاری قم انجام گرفته در بسیاری از کارهای تحقیقی مورد استفاده قرار گرفته و اساس کار استفاده از فهرست بوده، پس برای ترویج معارف اسلامی موثر بوده است در حال حاضر خوشحالیم که از کاری که انجام گرفته بهره برداری مفید می شود و اگر برای خدا بوده، فردا نیز برای ما ثمر خواهد داشت. 
حجت الاسلام والمسلمین سید صادق اشکوری در ادامه جلسه ضمن ابراز خرسندی از حضور در این محفل دوستانه، از تلاش­های مکتا برای برگزاری این جلسه تشکر ویژه نمودند و خاطر نشان کردند: صرف حضور در این مجالس و محافل و استفاده از محضر اساتید و بزرگان این حوزه برای ما بیشترین فایده را دارد که در کنار فوائد تخصصی دیگر مزید بر مطلب خواهد بود. ایشان در پایان عنوان کردند تولد یک فهرست، استمرار یک تمدن است. غذایی برای ده­ها مطالعه، صدها تحقیق و هزاران مراجعه.

استاد صدرایی خوئی ضمن تشکر از برگزارکنندگان این جلسات و گرامی داشت یاد و خاطره سید عبدالعزیز طباطبایی عنوان کردند: در ابتدا اجازه دهید بنده درباره فهرست‌­نگاران روایتی بخوانم که حضرت امیر (ع) فرمودند: "خذوا من اجسادکم و جودوا بها علی انفسکم و لا تبخلوا بها عنها"  از جسم‌­های خود بکاهید و به روحتان ایثار کنید و در این راه بخل نورزید. یکی از مصادیق بارز این حدیث فهرست‌­نگاران عزیز هستند که بر جسم شان مشقت روا می­دارند و سختی ها را تحمل می کنند و جامعه بشریت را با این گنجینه­‌های نفیس آشنا می­‌کنند. 
آقای دکتر غلامرضا امیرخانی عنوان کردند: بحث نسخه­های خطی و فهرست آن­ها کلید فرهنگ ما است. یکی از ویژگی­های نسخ و فهرست نسخه‌­های خطی تدوین و تبیین تاریخ علم است. به این معنا که تاریخ علم و بشر را به طور مشخص در جوامع و تمدن اسلامی می‌­توانیم براساس نظراتی که توسط اساتیدی از جمله استاد عبدالحسین حائری داده شده، بر مبنای فهارس و نسخ خطی تبیین و تدوین کنیم. ایشان نبود متولی رسمی و مشخص نسخه­‌های خطی را از جمله مشکلات اصلی این حوزه معرفی نمودند. 
حجت الاسلام و المسلمین ابوالفضل حافظیان با تاکید بر معرفی صحیح فهرست­نویسی و فهرست­نگاران در میان پژوهشگران متذکر شدند برای رسیدن به یک فهرست‌­نگاری قابل قبول، باید یک فهرست معیار تعریف و تنظیم کنیم. 
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن موسوی بروجردی از نسخه پژوهان با اشاره به جایگاه فهرست­نگاران در دانشگاه­‌ها درخواست داشتند اگر قرار است که مکتا برای فهرست­‌نگاران کاری انجام دهد بهتر است که در قدم اول اقدام به تشکیل یک هیات علمی نماید. به طبع تمام اساتید فهرست‌­نگار باید راضی باشند که شخصی که در راس این هیات قرار می گیرد، عنوان رسمی از وزارت علوم داشته باشد. 
در پایان جلسه با تاکید اساتید و کارشناسان حاضر مقرر شد این جلسه به همت مکتا به صورت دائمی و فصلی برگزار شود. مدیران کتابخانه­های عضو مکتا نیز بر آموزش پرسنل خود و نیز ارائه خدمات به محققان تاکید کردند. 


تصاویر
  • برگزاری محقل فهرست نگاران نسخه های خطی
دی ان ان