دوشنبه, 25 آذر,1398
Menu

اخبار و مطالب خبری

شنبه 04 اسفند 1397
تعداد بازدید: 302
تعداد نظرات: 0

گزارش هفتمین نشست مجمع عمومی مدیران کتابخانه های تخصصی استان قم

گزارش هفتمین نشست مجمع عمومی مدیران کتابخانه های تخصصی استان قم
هفتمین نشست مجمع عمومی مدیران کتابخانه های تخصصی استان قم مکتا برگزار شد

هفتمین نشست مجمع عمومی مدیران کتابخانه های تخصصی استان قم در 28 بهمن در تالار کتابخانه مرکزی دانشگاه مفید در دو بخش برگزار شد.

در بخش اول این ابتدا آیاتی از کلام الله مجید قرائت و سپس دبیر مکتا ضمن خیر مقدم گویی از پایان مدت قانونی دوره دوم شورای سیاست گذاری طبق اساسنامه و برگزاری سومین دوره انتخابات شورای سیاستگذاری مکتا در این نشست خبر دادند.
در ادامه برای برای این دوره انتخابات از مدیران حاضر در جلسه ثبت نام گردید که عبارت هستند از:
مدیران کتابخانه های:
1-  آیت الله حائری یزدی 2-  ادبی هنری دفتر تبلیغات اسلامی 3-  دانشگاه باقرالعلوم (ع) 4-  جامعه الزهرا (س) 5-  اخلاق و تربیت 6-  حج و زیارت 7-  پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی 8- پژوهشگاه حوزه و دانشگاه 9-  فقه و اصول 10-  دانشگاه قم 11- آستان مقدس حضرت معصومه (س) 12 - دانشگاه مفید به عنوان کاندیدای انتخابات سومین دوره شورای سیاستگذاری ثبت نام نمودند.
سپس کاندیداها بطور مختصر معرفی و از دیدگاههای خود نسبت به برنامه های آتی مکتا سخن گفتند. 
در ادامه رای گیری آغاز و هفت نفر از دوازده کاندید با کسب اکثریت آرا به عنوان اعضای اصلی شورای سیاستگذاری انتخاب شدند. 
اعضای اصلی: 
1- حسن رجبیان /مدیر محترم کتابخانه حضرت آیت الله حائری یزدی  26 رای
2 - ابوالفضل احمدی / مدیر محترم کتابخانه پژوهشگاه حوزه و دانشگاه 22 رای
3 - محمد شبستری/ مدیر محترم کتابخانه ادبی هنری دفتر تبلیغات اسلامی 22 رای
4 - محمد کاتبی / مدیر محترم کتابخانه دانشگاه مفید (ره)21 رای
5 - ملک لی / مدیر محترم کتابخانه فقه و حقوق 18 رای
6 - علی سادات فخر / مدیر محترم کتابخانه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی 17 رای
7- مصطفی رستمی  / مدیر محترم کتابخانه تخصصی اخلاق و تربیت اسلامی 15 رای

اعضای علی اللبدل:

8- جناب آقای آذری / مدیر کتابخانه دانشگاه باقرالعلوم (ع) 
9- سرکار خانم فراهانی / مدیر کتابخانه جامعه الزهرا (س) 


در بخش دوم برنامه ها استقرار مهمانان مدعو در نشست حاضر شدند و دبیر مکتا ضمن خوش آمدگویی به مهمانان از آغاز سال پنجم فعالیت های مکتا خبر دادند. سپس کلیپ معرفی کتابخانه دانشگاه مفید پخش و در ادامه جناب آقای دکتر حسین سلیمانی معاون پژوهش دانشگاه مفید به ایراد سخنرانی پرداختند. ایشان با تاکید بر گسترش خدمات الکترونیکی و نگاه ویژه به این بخش از حمایت همه جانبه دانشگاه مفید از حرکات خودجوش مکتا اعلام کردند. 
سپس تیزر معرفی کتابخانه های مکتا پخش و در ادامه دبیر مکتا گزارش فعالیت چهارساله دبیرخانه مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم را که در 60 صفحه آماده شده بود خدمت حضار ارائه نمود. 
سپس جناب آقای امیرجانی مدیرعامل صنایع چوب فرهنگ تازه های محصولات کتابخانه ای این شرکت را معرفی نمودند.
در ادامه جناب آقای دکتر ابهری معاون پژوهش کتابخانه مجلس شورای اسلامی مهمان ویژه این نشست  شروع به سخنرانی نمود و با بیان این نکته که تاکنون در هیچ استانی از کشور این چنین حرکتی در کتابخانه ها شکل نگرفته و حتی در تهران نیز چنین حرکت منسجم و خودجوش را به یاد نمی آورد تاکید نمود که این حرکت می تواند سر آغاز شکل گیری حرکت کشوری و توسعه همکاری های ماندگار همچون ایجاد درگاه مشترک برای منابع دیجیتال کتابخانه ها در ایران شود.
در بخش پایانی جلسه جناب آقای مهندس حسینی کاشانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم ضمن تشکر از مدیران مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم با بیان اینکه مکتا نشان داد کارهای بزرگ بدون نیاز به هزینه های آنچنانی و بودجه دولتی امکان پذیر بوده و می تواند الگوی مناسبی برای خیلی از کارها باشد. این کار بزرگ دوستان مکتا بدون هیچ گونه بودجه ای فقط و فقط از طریق امکانات موجود در کتابخانه ها کاری شایسته و قابل تقدیر است و باید این همکاری در کتابخانه ها، حرکتی بین المللی شود و کم کم مدیران مکتا به سمت گسترش ارتباطات با کشورهای دوست و همسایه و بعد بر اساس نیازهای محققان و پژوهشگران با دیگر کتابخانه های جهان ارتباط برقرار نمایند.

بعداز پایان سخنرانی جناب آقای مهندس حسینی کاشانی از خادمان، مدیران ، کارشناسان علم اطلاعات و دانش شناسی و حامیان مکتا تشکر و قدردانی گردید.

تصاویر
  • گزارش هفتمین نشست مجمع عمومی مدیران کتابخانه های تخصصی استان قم