پنجشنبه, 02 خرداد,1398
Menu

اخبار و مطالب خبری

ﺳﻪشنبه 10 مهر 1397
تعداد بازدید: 300
تعداد نظرات: 0

اهداء اولین کارت مکتا به حضرت آیت الله سعیدی تولیت محترم آستان مقدس حضرت معصومه (س)

اهداء اولین کارت مکتا به حضرت آیت الله سعیدی تولیت محترم آستان مقدس حضرت معصومه (س)
آیت‌الله سید محمد سعیدی تولیت آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) و امام‌جمعه قم به‌عنوان نخستین عضو مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم (مکتا)، کارت عضویت خود را دریافت کرد.

اعضای شورای سیاست‌گذاری مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم در سالن محراب شبستان امام خمینی(ره)، با آیت‌الله سید محمد سعیدی تولیت حرم مطهر و امام‌جمعه قم دیدار کردند.

 

در ابتدای نشست آیت‌الله سید محمد سعیدی در دیدار اعضای شورای سیاست‌گذاری مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم با اشاره به اینکه شناسایی ظرفیت‌های دستگاه‌ها و توزیع امکانات با توجه به اولویت‌بندی‌های لازم باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: جذب محققان توانمند در مجموعه‌های پژوهشی از اهمیت بسیاری برخودار است چراکه محقق توانمند می‌تواند فراتر از نتایج مورد نظر را تحقق بخشد.

وی بر لزوم نظارت و پیگیری عملکردهای پژوهشی تاکید کرد و افزود: فضاهای مخاطبان کتابخانه‌ها باید از یکدیگر جدا شود؛ برخی از کتابخانه‌ها برای برخی از مراجعه‌کنندگان میزهای مطالعه خاص دارند، این موضوع نشان‌دهنده تبعیض نیست چراکه سطح مطالعه و میزان حضور افراد در کتابخانه‌ها یکسان نیست.

تولیت حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) با بیان اینکه در افزایش آمار کمی کتابخوانی باید به آمار کیفی کتاب‌خوانی نیز توجه داشته باشیم، مطرح کرد: اگر کسی به دنبال جناح و خط خاصی باشد نمی‌تواند به نتیجه مورد نظر برسد، به همین علت رسیدن به نتیجه در کارهای ارزشی باید بدون نگاه‌های سیاسی دنبال شود.

وی یادآور شد: متاسفانه امروز در جامعه ما امر به معروف و نهی از منکر به مباحث خاصی محدود شده است درحالی‌که کار مجمع کتابخانه‌های تخصصی از معروف‌های کلان و ریشه‌ای نظام است.

آیت‌الله سعیدی با تاکید بر اینکه تضعیف نظام اسلامی یکی از منکرهای بزرگ است، گفت: برخی از افراد در سخنرانی‌های خود به مباحث کلی نظام اسلامی توجه ندارند درحالی‌که دشمن اصل دستگاه‌ ارزشی نظام اسلامی را هدف گرفته است

در این دیدار محمدی شجاعی دبیر «مکتا» طی سخنانی با اشاره به اینکه هدف این مجمع تسهیل در دسترسی افراد به منابع تخصصی است، اظهار کرد: 36 کتابخانه عضو مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم هستند که بیشتر این کتابخانه‌ها به بخش خصوصی اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه تقاضاهای مختلفی برای عضویت در مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم وجود دارد، اضافه کرد: تاکنون با مجموعه‌های مختلف تفاهم‌نامه همکاری را داشته‌ایم اما ما در مرحله نخست به دنبال ارائه خدمات به پژوهشگران استان قم و ایران هستیم.

دبیر مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم از اجرای طرح کتابخانه‌گردی در راستای افزایش تبادل اطلاعات یاد کرد و گفت: با تلاش‌های انجام‌شده دسترسی افراد به منابع کتابخانه‌ها آسان شده است.

وی با اشاره به اهمیت ایجاد مرکز خدمات مکتا به منظور ارائه خدمات مطلوب‌تر به محققان گفت: ظرفیت و منابع استان قم در دیگر استان‌ها نیست اما امیدواریم با ایجاد یک مرکز جامع بتوانیم امکان دسترسی محققان و پژوهشگران استان‌ها به منابع مکتا را فراهم سازیم.

محمدی شجاعی بر لزوم حمایت مسئولان از ایجاد کتابخانه جدید در پردیسان تاکید کرد و افزود: نبود کتابخانه جامع در پردیسان به یک معضل تبدیل شده است که امیدواریم مسئولان استانی نسبت به این موضوع توجه لازم را داشته باشند.

بر اساس این گزارش، امسال آیین‌نامه صدور کارت عضویت «مکتا» تدوین و نخستین کارت برای آیت‌الله سید محمد سعیدی تولیت حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) و امام‌جمعه قم صادر شده است که کارت عضویت این استاد برجسته حوزه در این دیدار به وی اهدا شد.

گفتنی است، کارت عضویت مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم در مراحل آینده برای رؤسای دانشگاه‌ها، اساتید و اعضای هیئت علمی، علمای حوزه‌های علمیه، اهل قلم و پژوهشگران برجسته صادر خواهد شد

تصاویر
  • اهداء اولین کارت مکتا به حضرت آیت الله سعیدی تولیت محترم آستان مقدس حضرت معصومه (س)
  • اهداء اولین کارت مکتا به حضرت آیت الله سعیدی تولیت محترم آستان مقدس حضرت معصومه (س)