یکشنبه, 24 آذر,1398
Menu

اخبار و مطالب خبری

جمعه 24 آذر 1396
تعداد بازدید: 698
تعداد نظرات: 0

کتابخانه های تخصصی پایگاهی پیشگام در تولید علم هستند/قم یکی از کانون های اصلی در کتابخانه های تخصصی است

کتابخانه های تخصصی پایگاهی پیشگام در تولید علم هستند/قم یکی از کانون های اصلی در کتابخانه های تخصصی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کتابخانه های تخصصی پایگاهی پیشگام در تولید علم هستند و نقش اثرگذاری در تولید علم توسط پژوهشگران و محققان دارند.
سید عباس صالحی پیش از ظهر امروز در همایش کتابخانه های تخصصی استان قم در مجتمع ادارات آستان مقدسه عنوان کرد: کتابخانه از یک سو یک جهان کوچک و از یک نگاه جهانی بزرگ تر است چرا که کتابخانه فرا زمان و فراجغرافیاست.

وزیر ارشاد افزود: کسی که به کتاب خوانی می پردازد با جهانی که مقید به زمان و مکان نیست ارتباط برقرار می کند و در نقطه ای قرار می گیرد که از گذشته تا فضای معاصر را با خود همراه دارد.

وی تصریح کرد: چنین فردی بزرگان مختلفی را با خود هم سخن دارد لذا زیست در کتابخانه، زیست در جهانی بزرگ تر است و کسانی که در این محیط زندگی می کنند فرصت ها را قدر می دانند.

صالحی بیان کرد: تمدن های تاریخی از یک نقطه و یک فرآیند آغاز شده است؛ بیش از 40 تمدن جهانی بزرگ در جهان پایگاه قدرت نرم آن ها در آغاز تمدن سازی ایجاد پایگاه علم بوده است.

وی اظهار داشت: تمدن اسلامی در نقطه آغاز تاسیس پایگاه علم و ایمان را در پیش گرفت شد و در کمتر از یک سده کتاب خانه به مسجد افزوده شد در واقع تمدن بزرگ اسلامی ابتدا با مسجد و بعد از چند دهه با کتاب خانه پیوند خورد و تمدن سازی اسلامی شکل گرفت.


وزیر ارشاد عنوان کرد: در آن هنگام کتابخانه ها  به مرکز آموزش و پژوهش و گفت و گوی علمی و فرهنگی مبدل و به سرعت به دانشگاه و پژوهشگاه و باشگاه علمی و فرهنگی تبدیل شدند و این ترکیب سه گانه فرصتی ایجاد کرد تا هر چه کاشته شد باورر شود تا جایی که از آن به عنوان عصر طلایی در تمدن اسلامی نام ببرند.

وی خاطرنشان کرد: کتابخانه های عمومی مسیری را به عنوان کتابخانه های تخصصی پیمودند که یکی از نمونه های برجسته آن متعلق به خواجه نصیر الدین طوسی در رصد خانه مراغه می باشد که نمونه ای از اتفاق چند پدیده خاص توسط این بزرگ مرد عالم اسلام و تشیع است.

صالحی گفت: وی بیش از 100 دانشمند نجوم برجسته جهان را گرد آورد و کتابخانه ای در خصوص نجوم و یک کتابخانه تخصصی شکل داد نمونه های فراوانی از کتابخانه های تخصصی در جهان اسلام وجود دارد، این کتابخانه ها نقش منحصر به فرد دیگری دارند و مرکز پیشگام در تولید علم هستند.

وی ادامه داد: کتابخانه های عمومی فضای عام در تولید علم و دانش را فراهم می سازند اما کتاب خانه های تخصصی قرارگاه و پایگاهی برای پیشگامی تولید علم هستند

وزیر ارشاد بیان کرد: در تمدن اسلامی خودمان، پایگاه و جایگاه تاریخی در کتاب خانه تخصصی نقطه اتکایی برای رویدادهای خوبی است که می تواند اتفاقاتی را در آینده رقم بزند.

وی تصریح کرد: در حوزه کتاب و کتاب خوانی در قم پس از انقلاب اسلامی نوعی نهضت بازگشت کتاب و کتابخوانی در قم اتفاق افتاد اینکه بخواهیم رنسانس اسلامی را در تمدن خود بپیمائیم باید به سمت مسجد و کتاب خانه حرکت کنیم خوشبختانه در این عرصه اتفاقات جالبی در کتابخانه های عمومی و تخصصی افتاد.

صالحی اظهار داشت: با توجه به تحصیلات طلبگی خود در دهه 60 اولین کتاب خانه های تخصصی را در قم روئت کردم که کتاب خانه هایی سیاسی و محصول اتفاقات دهه 60 بود کتاب هایی که امکان استفاده عام از آن وجود نداشت بعد از آن نیز کتابخانه های تخصصی دیگری شکل گرفت.

وی کتابخانه های قرآنی را یکی از ظرفیت های مهم در کتابخانه های تخصصی دانست و افزود: به مرور کتاب خانه های تخصصی در قم افزایش یافت و از خدمات حجت الاسلام شهرستانی ایجاد کتابخانه های تخصصی در قم است.

وزیر ارشاد یادآور شد: مراجع و مراکز علمی و پژوهشی حوزه در یک سطح و قامت مناسبی کتاب خانه های تخصصی را شکل داده اند؛ کتابخانه های تخصصی دارای موضوعات تخصصی هستند و یا به سازمان های خاص وابسته می باشند ولی بهتر است به سمت موضوعات تخصصی حرکت کنیم که بار علمی بیشتری دارد.

وی گفت:قم یکی از کانون های قابل توجه در کتاب خانه های تخصصی در سطح کشور است کتابخانه های تخصصی قم یک ظرفیت مهم دانشی است و این تشکل و مجمع می تواند این ظرفیت را به تکامل برساند.

صالحی اظهار داشت: حوزه ارتباطات کتابخانه های تخصصی در قم و کشور و گسترش تعاملات در دورن و بیرون اهمیت زیادی دارد کتابخانه های تخصصی متعددی در سطح کشور است که ارتباط بین این کتاب خانه ها موجب تجمیع علمی و یکی از خطوط حوزه و دانشگاه می باشد.

وی عنوان کرد: یکی از فرآیندهای مهم برای ارتقای مناسبات میان حوزه و دانشگاه این است که جامعه دینی حوزه و دانشگاه احساس کنند که می توانند در سفره علمی یکدیگر شریک باشند.وزیر کشور متذکر شد: تعاملات وسیع تر کتاب خانه های تخصصی در قم با دیگر شهرها ، جامعه علمی دنیا را نزدیک می سازد و هم در تولید علم نقش جدی خواهد داشت در این باره کتابخانه های تخصصی باید مناسبات خود را با مخاطبین تقویت کنند با این نگرش فرصتی را برای نخبگان فراهم می سازد.

وی تصریح کرد: پاتوق شدن، مهارت هایی می خواهد، باید کتابخانه تخصصی با منابع علمی خود برای نخبگان باتوق شود در این عرصه مهارت های لازم برای ارتقای ظرفیت کتابخانه ها دارای اهمیت است.

صالحی در مورد وظایف کتابداری نیز خاطرنشان کرد: کتابدار باید از جنس کتاب و دلسوز و محقق باشد، کار او را کار خود بداند و اگر دنبال ارجاع و یادداشتی است نیاز او را بفهمد و به همدلی و همراهی داشته باشد.

وی یادآور شد: کسی که به کتابخانه تخصصی مراجعه می کند باید آن جا را خانه خود بداند و رسیدگی فکری در مسیر علم را لمس نماید.

وزیر ارشاد گفت: کتابخانه های تخصصی پایگاه پیشگام تولید علم هستند، کتاب خانه های تخصصی باید مساله شناسانه به حوزه مسائل جدید نزدیک شوند نقش کتاب خانه های تخصصی صرفا امانت کتاب نیست بلکه کمک کنند مسائل علوم مورد رسیدگی قرار بگیرد و پرداختن به مکررها کمتر شود و اتفاقات تازه ای در حوزه علم بیفتد.

وی افزود: در حوزه قرآنی دارای منابع بسیار زیادی هستیم که مورد نیاز محققین است مسیری را برای یافتن مساله های تازه و پرداختن به نیازهای اجتماعی در پیش گیریم.

صالحی بیان کرد: گاهی واژه تخصص را با انزوا نشینی و روشنفکری های جدید یکی می دانیم و از نیازهای جامعه فاصله می گیریم در حالی که باید تولید دانش در نیازهای اجتماعی کارساز باشد مساله های مردم در حقوق و گفت و گو و ادیان و پاسخ به سوالات و شبهات باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهار داشت: ظرفیت کتابخانه تخصصی در قم یک ظرفیت مهم برای کشور است تشکل کتاب خانه های تخصصی باید به دنبال باروتر کردن ظرفیت ها باشد. 

تصاویر
  • کتابخانه های تخصصی پایگاهی پیشگام در تولید علم هستند/قم یکی از کانون های اصلی در کتابخانه های تخصصی است